روياها

امروز آخرين فيلم از سری مروری بر آثار کوروساوا نمايش داده شد. فيلم روياها محصول ۱۹۹۰ که توش جناب اسکورسيزی هم بازی ميکرد در نقش ونسان ونگوگ!
روياها فيلمی ۸ اپيزودی به مدت ۱۱۰ دقيقه بود.
از همون صحنه اول فيلم ميشه حضور امپراتور سينما رو پشت دوربین حس کرد...همون عظمت و شکوه هميشگی کار های کوروساوا در اين فيلم هم ديده ميشه هر چند بخاطر فيلمبرداری در استوديو عظمت کارهايی مثل آشوب رو نداره...کلا در اين ۸ قسمت همه کاراکتر ها به نوعی با ارواح ارتباط برقرار ميکنن... در اپیزود سوم ياد اپیزود زن برفی از فيلم مورد علاقم کوايدان کار کوباياشی افتادم در اینجا هم چند کوهنورد در طوفان گیر افتاده بودند که زنی در جامه سپید ظاهر میشه و باعث نجات اونها میشه!
در هر ۸ قسمت تلفيقی از واقعيت و رويا ديده ميشه و قسمتی از فرهنگ و داستانهای ژاپنی نشون داده میشه که طبعا دونستن اونها خیلی به فهم بهتر فیلم کمک میکنه و در پايان اپيزودی هست که رهگذری به دهکده ای ميرسه که مردمانش برای مردگانشون که اکثرا عمر درازی داشتن به رقص و پايکوبی میپردازن...و فیلم با نشون دادن مراسم تشییع جنازه به پایان میرسه.
کلا روياها شاید آخرین کار عظیم کوروساوا باشه هرچند که هنوز با آشوب فاصله زیادی داره...
اما بعد از اون جلسه نقد و برسی با حضور آقای امير پوريا برگزار شد که خيلی جالب بود و علاقه من رو به کوروساوا و پيگيری آثارش بيشتر کرد.نکته جالبش اين بود که ايشون معتقد بودن فيلم درسو اوزالا که ۵ سال بعد از خودکشی نافرجام کوروساوا در ۱۹۷۰ ساخته شده فيلمی بسيار کليدی و مهم است و نشانه آشتی او با دنياست البته اضافه کردن که اين نظر من با نظر اکثر همکاران منتقد که اون رو فيلم دم دستی ميدونن مغايرت داره و خب باعث شد که من نفسی به راحتی بکشم چون اگه همه اين فيلمو شاخص ميدونستند تکليف سليقه هنری من چی ميشد!
انگار کم کم دارم به فرهنگ و مخصوصا موسيقی ژاپنی علاقمند ميشم! خدا به خير بگذرونه!
تا بعد...

/ 0 نظر / 13 بازدید