نمايشگاه عکسها، دست‌نوشته‌ها، و لوازم شخصی صادق هدايت

"سازمان ميراث فرهنگی به مناسبت روز جهانی موزه، هفته ميراث فرهنگی و سال ميراث فرهنگی معنوى (معنوى؟) نمايشگاهی از عکسها، دست‌نوشته‌ها، و لوازم شخصی صادق هدايت، در سالن نمايشگاه موزه رضا عباسی تهران داير نموده است. اين نمايشگاه در روز چهارشنبه ۳۱ ارديبهشت ۸۲ افتتاح شد و به مدت يکماه ادامه دارد. ساعات بازديد از نمايشگاه همه روزه از ۸:۳۰ صبح تا ۵ بعدازظهر می‌باشد.

در بروشور نمايشگاه درباره ايده جمع‌آوری، نگهداری و به نمايش گذاردن آثار و لوازم شخصی صادق هدايت آمده است: «...فکر ايجاد مرکزی به‌نام صادق هدايت، در خانه شخصی او، در سال ۱۳۵۶ پديد آمد و به همين منظور خانه وی واقع در خيابان هدايت و در پشت بيمارستان امير اعلم از اقوام او تحويل گرفته شد تا به حرمت صاحبش و در جهت يک مرکز ادبی بازسازى شده و به نام خانه صادق هدايت نام گذاری ]و[ از همين طريق ماندگار شود. در همين ايام با تعدادی از افراد خانواده و دوستان او تماس گرفته و از ايشان درخواست شد، که چنانچه از وسايل شخصی هدايت و يا يادگارهايی از او چيزی در دست دارند، تحويل موزه دهند تا بتوان آنها را در خانه شخصی‌اش به معرض نمايش گذاشت و تا حدودی نحوه زندگی فردی وی را بازسازی کرد.

«پس از پيروزی انقلاب اسلامی پيشبرد کار خانه هدايت که بازسازی آن تا حدود زيادی انجام شده بود، متوقف گرديد و به دليل نزديکی خانه او به بيمارستان امير اعلم، متأسفانه اين فضا به مهدکودک بيمارستان اختصاص يافت. از سال ۱۳۸۱ در پی تلاش مرکز ميراث فرهنگی استان تهران خانه هدايت تحت حمايت و نظارت آن مرکز قرار گرفت و خوشبختانه ثبت فهرست آثار ملی نيز شد...»"

بهنام بهجت مرندى_TehranAvenue


اگه هنوز نرفتین به آدرس زیر مراجعه کنید!

موزه رضا عباسی: تهران، خ شريعتی، پايين‌تر از پل سيدخندان. تلفن: ۸۶۳۰۰۱ـ۳


/ 0 نظر / 10 بازدید